Bağlama Dersleri

Bağlama Dersi

Bağlama dersleri hakkında sıkça sorulan sorular:

Cevabını görmek istediğiniz soruların üstüne bir kez tıklayın.

SORU: Bağlama derslerinde neler öğretiyorsunuz?

CEVAP: Bağlama derslerinde temel bağlama teknikleri, duruş, oturuş ve tutuş ile başlanıp ilk ayda hemen basit türküler çalınmaktadır. Tavırlar, ve akord ayarı, temel müzik bilgileri, ayaklar(makam bilgileri), nota bilgisi, farklı bağlama düzenleri, popüler türküler ve klasikleşmiş halk türküleri, değişik yörelere ait eserler derslerde çalışılmaktadır. Ayrıca ileri seviye öğrencilerle, sağ ve sol el denge çalışmaları, hız ve kondisyon çalışmaları ile etüdler, gamlar çalışılmaktadır.

SORU: Kaç ayda öğrenebilirim?

CEVAP: Kurs süresi kişinin yeteneğine ve çalışmalarına göre farklılıklar gösterse de ortalama öğrenme süresi 8 aydır. 8 ayını tamamlayıp 1. kuru bitiren her öğrenciye kurum müdürü tarafından imzalı belge verilmektedir. Ayrıca 1 yıldan daha fazla derslere devam eden öğrenciler, orkestra çalışmalarına katılıp öğrenci konserlerine çıkabilirler.

SORU: Sınıflarınız kaçar kişilik?

CEVAP: Bağlama dersleri, özel ders veya grup ders olarak yapılmaktadır. Özel dersler, birebir yapılır ve daha profesyonel düşünen öğrenciler içindir. Hobi amaçlı düşünen öğrenciler için grup dersler uygundur. Grup dersler, aynı yaş ve aynı seviyede en fazla 4 kişilik sınıflarda yapılmaktadır. Kayıt yoğunluğuna göre 2 veya 3 kişi olarak başlatılabilir.

SORU: Ders ücretleriniz ne kadar? 

CEVAP: Ders ücretlerini görmek için tıklayın

SORU: Bağlama öğrenmenin bir yaşı var mı?

CEVAP: Bağlama dersleri, 7 yaş ve üzeri her yaş için uygundur.

SORU: Ders saatlerini ve günlerini öğrenebilir miyim? 

CEVAP: Ders saatleri çok esnek olup öğrencinin boş olduğu herhangi bir saat kendisine rezerve edilmektedir. Dersler, haftada bir gün, bir saat, özel ders olarak yapılmaktadır. Bağlama öğretmenimizin boş saatlerini öğrenmek için 0224 220 14 14 no'lu telefonu arayabilirsiniz.

SORU: Derslere gelemediğim günlerde telafi dersleri yapıyor musunuz?

CEVAP: Özel derslerde gelemediğiniz günler, boş olduğunuz başka bir günde telafi edilmektedir.

SORU: Sertifika veriyor musunuz?

CEVAP: 8 ay sonunda her öğrenciye kurumumuz tarafından katılım belgesi verilmektedir. Başarılı öğrenciler sertifika programlarına kayıt yaptırdığı takdirde yapılan sınavlar sonucu M.E.B. onaylı sertifika almaktadırlar.

SORU: Öğretmenleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

CEVAP: Rekor Sanat Merkezi'nde derslere giren öğretmenler, Milli Eğitim Müdürlüğü Tarafından atanmış, enstrümanında uzman, pedagojik formasyon eğitimi almış, deneyimli, müzik bölümü lisans ve yüksek lisans mezunu, iletişim becerileri yüksek, kadrolu öğretmenlerdir.

SORU: Derslerde Nota eğitimi var mı?

CEVAP: Müzik yapmak temel amaç olsa da müziği okuyabilmek yani nota öğrenmek önemlidir. Bu sebepten derslerin içeriğinde müzik teorisi adı altında nota eğitimi de mevcuttur.

SORU: Derslere başlamak için enstrüman almalı mıyım? Nasıl bir bağlama tercih etmeliyim?

CEVAP: Evde her gün düzenli çalışabilmeniz için kendinize ait bir enstrümanınızın olması gerekmektedir. Eğer hobi amaçlı bir eğitim düşünüyorsanız kısa sap bağlama ile başlamak daha uygun olacaktır. Fakat profesyonel düzeyde bağlama çalmak isteyen bir öğrencinin uzun sap bağlama alması daha doğru olur. Kurumumuzda iki tür eğitim de mevcuttur.

SORU: Enstrümanım yok, sizden temin edebilir miyim?

CEVAP: Rekor Müzik enstrüman satış mağazamızdan dilediğiniz enstrümanı temin edebilirsiniz. Enstrümanları incelemek için tıklayın >>>

SORU: Derslere ek olarak ne gibi etkinlikleriniz var?

CEVAP: Yılda birkaç kez düzenlenen öğrenci konserleri, toplu orkestra çalışmaları ve sanatsal geziler ders dışı etkinlik kapsamındadır.

SORU: Etüt sınıflarınız var mı?

CEVAP: Tüm çalgılarda etüt sınıfları mevcuttur. Öğrenciler, kendi ders günlerinin dışında ayrıca bir gün etüt için gelebilmektedir.

SORU: Kurumunuzun fiziksel imkanları nelerdir?

CEVAP: Kurumumuz bünyesinde; etüt sınıfları, bekleme salonu, mini konser salonu, ücretsiz kafeterya, ücretsiz fotokopi, süreli yayınlar köşesi, kablosuz internet ve müzik arşivi bulunmaktadır. Ayrıca kurumumuzun bütün sınıfları ve bütün birimleri, klimalı ve modern dizayn edilmiştir.

SORU: Ulaşım durumunuz nedir?

CEVAP: Rekor Sanat Merkezi, şehrin merkezinde olup otobüs ve dolmuş duraklarına çok yakındır. Herhangi bir ulaşım sorunu bulunmamaktadır. Kroki için tıklayın >>>

SORU: Ödemelerde kredi kartı geçerli mi? 

CEVAP: Tüm kredi kartları ile ödeme yapabilirsiniz. Kredi kartı ödemelerinde tek çekim için herhangi bir fark alınmamaktadır. Taksitli ödemelerde banka anlaşmasına bağlı olarak fark uygulanmaktadır.